معرفی سفیر یا نمایندگی
اقتصاد

 


اقتصاد اردن: به دليل نیاز به کمک های خــارجی در قالب وام و یا کمک های بلاعوض به طور ملموسی از اقتصــاد کشورهای منطقه و فرامنطقــه ای تاثير مي پذيرد. مهمترين مشكل اردن كسري بودجه ساليانه بوده كه با توجه به اينكه اردن از واردكنندگان نفت خام به شمار مي رود لذا هرگونه افزايشي در قيمت اين ماده خام اقتصاد اين كشور را متاثر مي سازد بطوريكه در طي دو سال اخير دولت براي جبران كسري بودجه به افزايش قيمت فراورده هاي سوختي؛ ماليات و عوارض گمركي روي آورده است .
دولت در طی سالهای اخیر اقداماتي را در صحنه اقتصاد داخلي و خارجي به منظور كاهش وابستگی به كمك هاي خارجي و تقویت بنیه های صادراتی و توانمندیهای داخلی خود اتخاذ نموده است و در اين راستا از سال 1989 با کمک بانک جهانی و صندوق بین المللی اقداماتی را جهت اصلاح ساختار اقتصادی خود آغاز كرده و البته در این رابطه به نتایج مثبتی نیز در زمینه آزاد سازی نظام اقتصادی، خصوصی سازی و محدود کردن نقش دولت در عرصه اقتصادی دست یافته است. تراز تجاری اردن در طی سالهای اخیر با توجه به محدود بودن بنیان های صنعتی و مشکل کمبود مواد اولیه آن با نوعی کسری مواجه می باشد به طوریکه در سالهای اخیر دولت اردن با بهره گیری از مکانیزم های تشویقی بانک جهانی و صندوق بین المللی پول، اصلاحات وسیع اقتصادی را با محوریت خصوصی سازی، اقتصاد بازار و اصلاحات مالی و پولی آغاز نموده است و بر این اساس این کشور توانسته است با عضویت در سازمان تجارت جهانی در سال 2000، گامهای اولیه جهت ادغام اقتصادي را در نظام اقتصاد جهانی بردارد.
در خصوص تراز تجاری اردن قابل ذکر است که در سال 2011 صادرات این کشور 4/13 درصد رشد داشته است. واردات اردن نیز6/17 درصد افزایش یافت.
کسری موازنه تجاری اردن که نشان دهنده تفاوت میان ارزشهای صادرات و واردات این کشور می باشد، در سال 2011 بالغ بر 3/7 میلیارد دینار (9/7 میلیارد یورو) بوده است که این رقم نسبت به سال 2010 که 6میلیارد دینار(5/6 میلیارد یورو) بود، 21 درصد افزایش یافته است.
از جمله تدابیردیگر اردن در این رابطه،‌ امضاء موافقتنامه های مشارکت اقتصادی با اتحادیه اروپا، موافقتنامه تجارت آزاد با کشور های عربی و همچنین موافقتنامه تجارت آزاد با ترکیه ،ایالات متحده آمریکا ، کانادا وسنگاپور می باشد . عمده ترین سرمایه گذاران خارجی در اردن از کشورهای عربی خلیج فارس، اتباع عراقی، لبنان، آمریکا، اروپا، روسیه و چین می باشند. فرانسه از بزرگترین کشورهای خارجی سرمایه گذار در اردن بوده و ساخت راکتور هسته ای را در این کشور برعهده گرفته است.

 

 

نقشه سایت |  وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | جستجو | گالری تصاویر