معرفی سفیر یا نمایندگی
روابط اقتصادي دوجانبه

روابط اقتصادی دو جانبه جمهوری اسلامی ايران و اردن

اردن کشوری با مساحت 89342 هزار کیلومتر و با جمعیت حدود 10 میلیون کشور در همسایگی فلسطین اشغالی، سوریه، عربستان و عراق قرار دارد و با وجود قرار گرفتن در نزدیک مهمترین کانون های بحران در خاورمیانه همواره ثبات خود را حفظ کرده است. تولید ناخالص داخلی اردن بر مبنای نرخ ارز رسمی در سال 2016 بالغ بر 40.49 میلیارد دلار بوده است. آمارها 2017 نرخ بیکاری را 16.5 درصد، تورم 3.3 ، حجم سرمایه گذاری خارجی را 34 میلیون دلار، درصد رشد GDP 2.3 و درآمدسرانه را 12500 اعلام کرده اند.

بخش خدمات با 66 درصد بزرگترین سهم را از GDPدارد و بعد از آن دو بخش صنعت و کشاورزی با 28.9 و4.3 هستند. مهمترین اقلام صادراتی این کشور منسوجات، کود، پتاس، فسفات، سبزیجات و دارو است درحالی که مهمترین اقدلام وارداتی این کشور نفت خام، ماشین آلات، وسایل حمل و نقل، آهن و غلات است. عربستان سعودی مهمترین صادر کننده به اردن است و 23.6 درصد از صادرات به اردن توسط این کشور انجام می شود و بعد از آن چین و آمریکا با 9.4 و 6.7 قرار دارند.

محصولات عمده صنعتی اردن منسوجات، دارو، سیمان، مصالح ساختمانی و کودهای شیمیایی است و مهمترین محصولات کشاورزی این کشور گندم، جو، مرکبات، سیب زمینی و زیتون است که در کنار اینها بخش معدنی این کشورهم به دلیل صادرات خاک فسفات، کودهای فسفاته، پتاس و سنگ های رستی دارای اهمیت است. مهمترین اقلام صادراتی ایران به اردن در سالهای گذشته را مواد غذائي ، صنايع سبك و تبديلي ، مواد معدني و كاني و جانبي آن تشكيل ميدهد و متقابلاً کشورمان نیز فسفات، فسفات دی آمونیاک، فلوئورهای آلومینیوم، کلروپتاسیم، مواد اولیه و افزودنی های آماده برای سیمان و بتون از آن کشور را وارد می نموده است.

روابط اقتصادی ایران و اردن طی سال های گذشته علی رغم شرایط سیاسی پیچیده در منطقه و مسائل فی مابین تهران و امان در مسیر گسترش قرار داشته، به گواه آمار منتشر شده سازمان توسعه تجارت در تیرماه 1397، صادرات ایران از 12 میلیون دلار در سال 1390 در سال 1396 به 48 میلیون دلار رسیده است و در سه ماه نخست سال جاری نیز بالغ بر 5.8 میلیون دلار بوده است. از سوی دیگر واردات ایران از اردن نیز در همین بازه زمانی از 13 میلیون دلار به 17 میلیون افزایش داشته است. هرچند ظرفیت های اقتصادی برای همکاری های مشترک در زمینه هایی از جمله صنایع فولاد، دارو، مواد معدنی، ماشین آلات و .... وجود دارد اما مشکلات سیاسی جاری در منطقه مانعی در توسعه روابط اقتصادی شده است.

تاکنون 9 کمیسیون مشترک اقتصادی بین دو کشور برگزار شده که اجلاس نهم در شهریور 87 در امان برگزار گردیده است. در این اجلاس 4 سند همکاری بین دو کشور به امضاء رسید و اسناد مربوط به موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف نیز بین دو کشور مبادله واین موافقتنامه از اول سال 2009 میلادی اجرائی گردید.  دهمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی بین دو کشور قرار است در تهران برگزار گردد. شایان ذکر است که جمهوری اسلامی ایران تا کنون نمايشگاه های اختصاصي متنوعی را در اردن بر گزار نموده و آخرین نمایشگاه اختصاصی تولیدات ایرانی در اردن در زمستان 1396 به مدت 10 روز در مکان مدینه ریاضیه برپا گردید و مورد استقبال گسترده مردم امان نیز قرار گرفت.

نقشه سایت |  وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | جستجو | گالری تصاویر